امروز یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱

درباره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز

مرکز وکلاء، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه بنا بر حکم مقرر در قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۹ تاسیس گردید.
مطابق ماده ۱۸۷ این قانون، قوه قضائیه اجازه پیدا کرد تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسیس موسسات مشاور حقوقی(پروانه وکالت) و تایید صلاحیت کارشناسان رسمی دادگستری اقدام و سنگ بنای ((مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه )) بنا نهاده شد، این مرکز بموجب قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ و آیین نامه مربوطه صلاحیت گسترده تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا کرد.
مرکز دارای شخصیت حقوقی، مالی و اداری مستقل است که رئیس آن را ریاست محترم قوه قضائیه از میان حقوقدانان انتخاب نموده تا مرکز را زیر نظر هیئت نظارتی به ریاست معاون اول قوه قضائیه و با حضور برخی از اعضاء شورای عالی قضایی اداره کند.در هر استان هیئت مدیره ای متشکل از نماینده های وکلاء آن استان و یک هیئت مدیره متشکل از نماینده های کارشناسان آن استان، امور مربوط به حوزه صلاحیت خود را اداره می کنند.

مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز در مرداد ۱۳۹۱ پس از برگزاری انتخابات اولین دوره هیئت مدیره، تشکیل و از تاریخ ۱۳۹۱/۰۷/۰۱ رسماً آغاز به کار نموده است . تعداد کارشناسان استان در ابتدای امر ۲۰۰ نفر بوده که طی سالیان اخیر به ۵۲۰ نفر افزایش یافته است. ساختمان مرکز کارشناسان در ابتدا با مرکز وکلاء استان مشترک بوده، با مساعدت آقای دکتر مومنی ریاست محترم وقت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه یک واحد آپارتمان خریداری گردید.
در حال حاضر کارشناسان رسمی مرکز در یازده گروه تخصصی در راستای سیاست های کلان ریاست محترم قوه قضائیه، آقای دکتر رئیسی و نیز ریاست محترم مرکز، آقای دکتر بهادری جهرمی، اقـدام به ارائه خدمات گسترده و مطلوب به آحـاد مردم و مراجع قضائی و اداری استان می نمایند. هم اکنون سومین دوره هیئت مدیره مرکز استان البرز در پی انتخابات برگزار شده در بهمن ماه ۱۳۹۸ و معارفه انجام گرفته در مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ استقرار پیدا نموده است.

امید است در سایه الطاف الهی، رهنمودهای ارزنده روسای محترم قوه قضائیه و مرکز که روح تازه ای در کالبد ارکان امر کارشناسی دمیده اند، خصوصا دستور العمل ساماندهی زمان و فرآیند کارشناسی رسمی دادگستری ابلاغی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ و تلاش مجدانه و بی وقفه کارشناسان رسمی قدمی در جهت احقاق حقوق عامه مردم عزیز برداشته و در این راه سخت و دشوار موفق باشیم.

در حال حاضر زمینی به وسعت حدود ۱۸۰۰ متر مربع در شهرک اداری برای احداث محل جدید مرکز خریداری شده که در تاریخ  ۱۴ آذرماه ۱۴۰۰ کلنگ شروع عملیات اجرایی آن با حضور مقامات مرکز کشوری، مقامات استانی و شهری  و  رئوسای کمیته های تخصصی مرکز و هیئت مدیره و بازرسین و مهمانان و مدعوین برزمین زده شد.  

موقعیت مکانی زمین خریداری شده برای مرکز در شهرک اداری بر روی عکس ماهواره ای 

موقعیت زمین خریداری شده بر روی طرح تفضیلی 

مراسم کلنگ زنی احداث مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان البرز